Laboratorium ciemności

W poniedziałek 25 października nasza grupa uczestniczyła w zajęciach pt. „Laboratorium ciemności” w budynku Polskiego Związku Osób Niewidomych.

Usłyszeliśmy mnóstwo cennych i praktycznych wskazówek, jak prawidłowo pomagać osobom niewidomym na ulicy, w tramwaju czy autobusie oraz w innych miejscach publicznych. Poznaliśmy też psa-przewodnika i jego trudną i odpowiedzialną pracę. Potem, już w grupach, poznawaliśmy różne urządzenia pomagające osobom niewidomym lub słabowidzącym czytać i pisać; każdy z nas dostał napisane alfabetem Braille’a swoje imię. Zupełnie niezwykłe były zajęcia w kompletnie zaciemnionym pokoju, gdzie dotykiem rozpoznawaliśmy otaczającą nas rzeczywistość. Próbowaliśmy zidentyfikować rozmaite przedmioty, faktury, symbole i znaki. To było prawdziwe wyzwanie, ale uporaliśmy się z nim bardzo dobrze. Każdy miał też okazję zapoznać się z różnymi przedmiotami codziennego użytku dostosowanymi do potrzeb osób niewidomych – nalewaliśmy wodę do kubeczka z ogranicznikiem, graliśmy w warcaby czy karty ze specjalnie wytłoczonymi znakami.

Przez dwie godziny mogliśmy prawdziwie poczuć, jak to jest być osobą niewidomą lub słabowidzącą. Ci, którzy prowadzili z nami warsztaty, właśnie tacy byli – i dlatego ich przekaz tak bardzo poruszył naszą wyobraźnię i nasze serca.