Święto Niepodległości

Święto Niepodległości – 11 listopada zajmuje każdego roku bardzo ważne miejsce w kalendarzu naszego przedszkola. Wszystkie 4 grupy przygotowują z tej okazji Apel Patriotyczny na który zapraszamy Rodziców.

W tym roku nasze występy odbyły się w piątek, 10 listopada. Jako pierwsze  o godz. 14.30 wystąpiły dzieci z grupy II (Wiewiórki). Na ich występ złożyły się pięknie wykonane tańce; polonez, krakowiak i układ taneczny z biało-czerwonymi pomponami oraz wiersze i piosenki. Wszystkie teksty recytowane i śpiewane przez solistów i całą grupę poświęcone były Polsce, naszej Ojczyźnie.

Na koniec dzieci zaprosiły wszystkich do podróży poprzez cały Polski Kraj. Kolejno na scenie pojawiły się trzy pociągi z odpowiednimi tablicami. Pierwszy jechał do Zakopanego i Krakowa, drugi do Warszawy, a trzeci do Torunia i Gdańska.

Pasażerowie w strojach odpowiednich do regionu podczas  refrenu  z radością śpiewali …jesteśmy Polką i Polakiem. Cały występ był dedykacją dla wszystkich polskich bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. Oto słowa jednej piosenki, którą dzieci szczególnie zapamiętały.

Kto ty jesteś? Polak mały! Mieszkasz w Polsce? Właśnie tak!

Orzeł Biały jest wspaniały. To jest godło! To nasz znak                                                         Naszą flagę zgodnie dzielą najpiękniejsze barwy dwie                                                           Biel z czerwienią, czerwień z bielą, ja im wierny zostać chcę

Ucz się kochać kraj rodzinny i to od najmłodszych lat.                                                     Ważne, by szanować innych, byś rozumiał lepiej świat.

Dom rodzinny i przedszkole to ojczyzna, którą znam.                                                            Swoje życie tu zaczynam, tu dorosłym zostać mam.

Chcę poznawać dzieje Polski, bo to jest Ojczyzna ma.                                                            Będę prosić Pana Boga, by uchronił nas od zła.

Patriotyzm jest jak wiara: serce pełne wiary miej.                                                                      A kto wierzy, ten się stara, więc dla Polski staraj się!

Dzieci z grupy najmłodszej „Biedronki” swój występ z okazji 11 listopada rozpoczęły pięknym układem tanecznym. Po czym trójka przedszkolaków powitała wszystkich przybyłych gości  na uroczystość. Kolejnym występem dzieci było recytowanie wiersza który opowiadał o symbolu narodowym jakim jest flaga. Podczas mówienia dzieci trzymały w rękach flagi Polski. Nasze maluszki znają już „Katechizm polskiego dziecka” i tym razem się bardzo postarały i powiedziały cały wiersz, gdzie na koniec odpowiadały na zadawane pytanie „A w co wierzysz? W POLSKĘ WIERZĘ unosząc przy tym ręce wysoko do góry.  Była również piosenka że są Polką i Polakiem i że ich domem jest Polska, zaśpiewali też o rzece Wiśle. Na zakończenie „Biedronki” wykonały wspólnie z rodzicami piosenkę, podczas wykonywania tego utworu dzieci dodatkowo grały na instrumentach: trójkąt, tamburyn, grzechotka. Całym występem grupa „Biedronek” oddała szacunek symbolom narodowym takim jak flaga, barwy biało – czerwone i pokazali miłość do Ojczyzny. Dzieci na długo zapamiętają swój występ a jeszcze dłużej rodzice będą pamiętali to przedstawienie i będą dumni ze swoich pociech za ich piękne granie, śpiewanie, recytowanie.