Psycholog przedszkolny

W ramach opieki psychologicznej na terenie przedszkola prowadzone są działania w zakresie:

• Obserwacji dzieci w celu poznania ich sposobu funkcjonowania w grupie
  • Obserwacji w kierunku rozpoznania przyczyn niepożądanych zachowań, trudności adaptacyjnych i wychowawczych
  • Diagnozy możliwości dziecka – z naciskiem na rozpoznanie jego mocnych stron
  • Diagnozy gotowości szkolnej
  • Prowadzenia oddziaływań o charakterze terapeutycznym
  • Poradnictwa psychologicznego dla rodziców i wychowawców
  • Psychoedukacji dla rodziców i opiekunów – dostarczenie informacji o przyczynach i konsekwencjach zachowania dziecka, sposobach radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i metodach wspierania dziecka w rozwoju

Poniedziałek 13.45 – 17.00
Wtorek 8.00 – 13.00
Środa 8.00 – 12.15

mgr Beata Siekierska
psycholog@przedszkole210.pl

godziny pracy:

poniedziałek: 8.00- 12.00

wtorek:9.00- 13.00

czwartek: 13.30- 16.30

Biblioteka Świadomego Rodzica

„Dlaczego dzieci kłamią?”, Paul Ekman

Książka przybliża wiedzę na temat motywów kłamstwa u dzieci

„Dlaczego dzieci kłamią?”, Paul Ekman – książka napisana przez eksperta, ale przede wszystkim rodzica, przybliża wiedzę na temat motywów kłamstwa u dzieci, pomaga wspierać prawdomówność, przy okazji przyczyniając się do budowania bliższej, opartej na zaufaniu relacji z dzieckiem.

„Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację”, Agnieszka Stein – w przystępny sposób pokazuje czym tak naprawdę jest nurt rodzicielstwa bliskości (i czym zdecydowanie nie jest), jak go stosować w codziennym życiu, jak rozwiązywać trudności wychowawcze w oparciu o miłość, wzajemny szacunek i zaufanie. Teorie poparte dużą bazą badań oraz doświadczeniem autorki.

„Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację”, Agnieszka Stein

W przystępny sposób pokazuje czym tak naprawdę jest nurt rodzicielstwa bliskości

W życiu ujawnia się skłonność do postrzegania dzieci jako istot raczej potencjalnych niż rzeczywistych

„Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?”, Jesper Juul –„Uważam, że popełniamy kardynalny błąd, zakładając, iż dziecko nie rodzi się jako stuprocentowy człowiek. Zarówno w literaturze naukowej, jak i popularnej ujawnia się nasza skłonność do postrzegania dzieci jako istot raczej potencjalnych niż rzeczywistych – jako aspołecznych „półistot”. Dlatego zakładamy, że po pierwsze, muszą zostać wpierw poddane wpływowi osób dorosłych, a po drugie, że dopiero po osiągnięciu pewnego wieku można je uważać za dojrzałych,pełnowartościowych ludzi.” Niech ten cytat będzie zachętą 🙂

„Rodzicielstwo przez zabawę” Uznany amerykański psychoterapeuta Lawrence J. Cohen pokazuje, jak poprzez zabawę możemy włączyć się w świat dzieci, pomóc im w wyrażaniu emocji, nauczyć współpracy bez walki o władzę – i oczywiście świetnie się przy tym bawić!

„Książka nie jest typowym poradnikiem „jak i w co bawić się z dzieckiem”, a raczej pokazuje w jaki sposób wykorzystać zabawę do budowania więzi z dzieckiem, do rozwiązywania problemów wychowawczych. Zabawa może być lekarstwem na dziecięce problemy i traumy (np. pojawienie się rodzeństwa), ale też pomocą dla rodziców w trudnych sytuacjach codziennych. Mnóstwo inspirujących pomysłów. Wracam do tej książki co jakiś czas i ciągle odnajduję coś nowego.” ( z recenzji czytelnika)

"Rodzicielstwo przez zabawę" Lawrence J. Cohen

"Moje dziecko nie chce jeść"

całe wasze życie kręci się wokół pytań „co zjadło?”, „ile zjadło?”

„Moje dziecko nie chce jeść” Twoje dziecko nie chce jeść. Trwa to tygodniami, może nawet miesiącami i latami. Może pije tylko mleko, zjada suche bułki, a od święta dwa kęsy jabłka. Przygotowujesz mu skomplikowane i zdrowe potrawy, zabawiasz przy posiłkach, całe wasze życie kręci się wokół pytań „co zjadło?”, „ile zjadło?”, „kiedy wreszcie będzie jeść normalnie?”. Jeżeli w tym opisie rozpoznajesz swoją rodzinę, to jest to książka właśnie dla ciebie. Carlos González, ceniony specjalista od rozwoju dzieci, rozwiewa obawy rodziców. Wyjaśnia, dlaczego dzieci czasem odmawiają jedzenia, przestrzega przed pułapkami siatek centylowych i tłumaczy, jak procesy wzrostu i aktywność fizyczna wpływają na zapotrzebowanie kaloryczne.

W książce znajdziesz między innymi:

• najczęstsze przyczyny problemów z jedzeniem;
  • porady, jak ich uniknąć;
  • przestrogi przed zmuszaniem dzieci do jedzenia.