Średniaki w wyprawie „Dookoła Polski”

Dookoła Polski. Mazowsze

Zaczęliśmy właśnie przygodę z poznawaniem naszego kraju w projekcie „Dookoła Polski” miesięcznika „Bliżej przedszkola”. Zadania dotyczące województwa mazowieckiego udało nam się zrealizować w ostatnim tygodniu września. Na początku była mapa – jak się ma 4 lata, to trzeba ustalić najważniejsze kwestie: gdzie góra, a gdzie dół; że na górze mamy morze (Bałtyk – niektórzy wiedzieli), na dole – góry, a nasze województwo, gdzie mieszkamy, leży mniej więcej po środku i u nas jest płasko J.

Wybraliśmy Żelazową Wolę – czyli postać Fryderyka Chopina. Na tablicy multimedialnej podziwialiśmy dworek, podobiznę i pomnik kompozytora oraz obejrzeliśmy fragment koncertu chopinowskiego. Potem próbowaliśmy naszych siła na klawiaturze – ale trudno było ułożyć wszystkie paluszki tak, jak prosiła Pani J. Z kolorowymi koreczkami było już łatwiej – większość bez trudu układała je na odpowiednich klawiszach. Następnie tańczyliśmy z paseczkami kolorowej bibuły do wtóru Etiudy e-dur, starając się podążać za tempem utworu. Na koniec wykonaliśmy techniką kolażu prace „Jesienne Fryderyki”. Z wielkim zaangażowaniem kolorowaliśmy, wyklejaliśmy kuleczkami plasteliny, sypaliśmy kolorowym brokatem podobiznę naszego wielkiego kompozytora. Prawda, że ładnie nam wyszło ?