Wycieczka na Kopiec Powstania Warszawskiego

W środę 22 września 2021 r. nasza grupa uczestniczyła w wycieczce na Kopiec Powstania Warszawskiego. Już kilka dni wcześniej nasi zerówkowicze pogłębiali swą wiedzę nt. Powstania, znaczenia symbolu Polski Walczącej, akcji Szarych Szeregów. Pomagała nam w tym „Asiunia” – książka Joanny Papuzińskiej mówiąca o życiu w czasie wojennej zawieruchy z perspektywy 5-letniej dziewczynki.

Już od samego rana towarzyszyła nam piękna pogoda. Po krótkiej jeździe autobusem i przejściu kilkuset metrów ul. Bartycką, stanęliśmy u podnóża Kopca. Tam wspólnie odczytaliśmy tablicę mówiącą o historii powstania Kopca, a potem zaczęliśmy się wspinać. Po drodze przystawaliśmy przy drewnianych krzyżach stojących po obu stronach schodów – dzieci zwracały uwagę na biało-czerwone wstążki zdobiące niektóre z krzyży – charakterystyczny sposób ozdabiania mogił poległych żołnierzy.

Po dotarciu na szczyt, zapaliliśmy 4 znicze, odmówiliśmy „Wieczny odpoczynek…” i zaśpiewaliśmy uroczyście 4 zwrotki hymnu narodowego – by uczcić poległych i pomordowanych w czasie Powstania. Odczytaliśmy też tablicę mówiącą o fundatorach i inicjatorach budowy pomnika. A potem padło pytanie: „- Czy możemy już jeść? – Tak.” I zjedliśmy – zdrowe jabłka, przygotowane w przedszkolu, oraz smakowitą zawartość plecaków przyniesionych z domu. Potem jeszcze podziwianie widoków, sesje zdjęciowe i powrót do przedszkola. Pieszo, całą drogę dzielnie maszerując, przybyliśmy akurat na obiad. Humory i apetyty dopisywały nam wspaniale.