Świat świętych, księżniczek i rycerzy – Muzeum Narodowe

W środę 6 października 2021 r. grupa Sów uczestniczyła w zajęciach  zorganizowanych w Muzeum Narodowym pt. „Świat świętych, księżniczek i rycerzy”. Do Muzeum dotarliśmy autobusem linii 180 – to była dla nas pierwsza dłuższa jazda komunikacją miejską.  Na rondzie de Gaulle’a wszyscy podziwialiśmy palmę oraz trenowaliśmy szybkie i sprawne przechodzenie przez pasy. Jako że pogoda dopisywała nam wspaniale – po dojściu na miejsce, zajęliśmy dwie ławki na dziedzińcu przed wejściem i… rozpoczęliśmy posiłek. Czegóż tam nie było – krakersy, żelki, krówki, nawet kabanosy się znalazły J. Tak wzmocnieni, ruszyliśmy zwiedzać.

Prowadząca lekcję pani Zosia w arcyciekawy sposób prezentowała nam czasy średniowiecza. Omawiając ołtarze oraz rzeźby, przybliżała nam życie na dworze królewskim, ówczesną modę, zwyczaje, etos rycerski. Trenowaliśmy dworskie ukłony, dowiedzieliśmy się też, że mocno wyskubane brwi i włosy na głowie, porcelanowa cera dla pań oraz obcisłe rajtuzy i buty na obcasie dla panów – to był ówczesny krzyk mody. Pani Zosia pokazała nam też, jak rozpoznawać figury świętych po ich atrybutach oraz omówiła z nami kodeks średniowiecznego rycerza. Na koniec każdy mógł narysować swój „średniowieczny” portret oraz zadać pytanie dotyczące życia w tamtych czasach. A zatem pytaliśmy… o ubrania, jedzenie, lekarstwa, dziwiąc się, jak odmiennie wtedy wyglądało codzienne życie. Dla naszych zerówkowiczów te 60 minut lekcji muzealnej minęło w mgnieniu oka. Pełni wrażeń, tą samą trasą wróciliśmy do przedszkola.